Zákaznícka linka +421 948 889 889Servisné oddelenie +421 908 055 513

pH vody v bazéne a meranie pH metrom

Každý túži po bezproblémovom kúpaní. O tom, či je voda v bazéne kvalitná, rozhoduje viacero faktorov. Jedným z meradiel, ako posudzovať kvalitu vody, je hodnota pH. Aká úroveň pH je ideálna, akým spôsobom ju merať a udržiavať a čo robiť, keď nastanú problémy?

Kúpili ste si bazén, nadšene ste sa začali kúpať, no po pár dňoch vám šantenie či plávanie začalo spôsobovať dráždenie očí a pokožky, voda zmenila farbu a začala zapáchať? Jedným z najpravdepodobnejších dôvodov je nevyhovujúce pH vody, ktoré určuje zásaditosť a kyslosť vody. Pre zdravé kúpanie je potrebné, aby voda nebola ani kyslá ani zásaditá, skrátka aby bola „akurát“.

Aká hodnota pH vody je ideálna?

pH vody v bazéne by vždy malo byť v rozpätí 7,0 až 7,4. Pri takýchto hodnotách sa môžete bez obáv kúpať a vychutnávať si všetky benefity záhradného bazéna.

Čo sa stane, keď je pH vody príliš nízke?

Ak sa hodnota pH pohybuje pod úrovňou 7, hovoríme o vode kyslej. Ak sa v bazéne dlhodobo vyskytuje kyslá voda, dochádza k únave plastových materiálov a farby postupne začnú blednúť. Ak sa pri meraní dostanete k hodnote na alebo pod 6,5, je to znak toho, že sa vo vode vyskytuje viazaný chlór. Ten obvykle vzniká pri kontakte chlóru s ľudským potom, opaľovacími krémami, kozmetickými prípravkami, ale aj s močom. Práve on je zodpovedný za charakteristický zápach vody a kúpanie už nie je príjemné, pretože voda dráždi oči a pokožku. „Vďaka“ viazanému chlóru sa rozmáhajú aj riasy, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie. Keď sa pri meraní pH vody dostanete pod úroveň 6,0, začína dochádzať ku korózii kovových častí bazéna. V ohrození sú najmä schodíky a mechanizmus bazéna. Aby ste nemuseli riešiť následky tejto situácie, mali by ste pH vášho bazéna čo najskôr vrátiť do normy. Škody by mohli byť finančne náročné.

Čo spôsobí vysoké pH v bazéne?

Ak sa hodnota pH vody nachádza nad 7,5, hovoríme o zásaditej vode. Takáto voda stráca dezinfekčné účinky a dráždi oči a pokožku. Ak nameriate pH vody nad 8, dochádza k vylučovaniu solí a vápnika, voda sa začne zakaľovať a vznikajúci vodný kameň poškodiť technické zariadenie bazénu.

Ako najlepšie kontrolovať pH vody v bazéne?

Najskôr je potrebné zaobstarať si pH meter – pH tester alebo pH merač. Testery sa delia na tabletové, kvapkové a elektronické. Do poslednej kategórie spadajú aj pH metre digitálne.

Tabletový tester sa používa jednoducho: 30 centimetrov od kraja bazéna, 30 centimetrov pod hladinou, do banky testera po risku naberiete vodu z bazéna. Najlepšie neskoro večer alebo skoro ráno. Do komory pridáte DPD tabletku na meranie pH, nasadíte krytku, párkrát zatrasiete a počkáte, kým sa tableta zmieša s vodou a porovnáte výsledné hodnoty. Jeho najväčšou výhodou je nízka cena, avšak, manipulácia a odoberanie vody nepatrí medzi najjednoduchšie spôsoby.

Kvapkový pH meter vám vydrží dlhšiu dobu

Metóda je podobná ako pri tabletovom testeri – do odbernej misky naberiete bazénovú vodu, pridáte päť kvapiek pH činidla, uzavriete, pretrepete a počkáte na výsledok. Pri vonkajšom bazéne je odporúčané testovať počas slnečného počasia. Jeho najväčšími výhodami je jednoduchosť a trvácnosť – vydrží vám až stodvadsať meraní.

Elektronické testery a digitálne pH metre merajú ľahko a rýchlo

Najjednoduchším spôsobom, ako zmerať pH vo vode, je pomocou elektronického či digitálneho testera. Ako na to? Vidlicu testera stačí vložiť do vody a miešať. Keď zariadenie pípne, odčítate hodnotu. Plusom tiež je, že oproti tabletovým či kvapkovým testerom tieto pH metre merajú ďaleko presnejšie a dokážu zmerať naozaj všetko – aj hodnotu pH vášho moču. Nezabudnite, že pri elektronických i digitálnych meračoch je pred prvým použitím potreba kalibrácie pH metra.

Ako často kontrolovať pH vody?

Odporúča sa merať pH vody dvakrát týždenne, no ak vám pravidelne vychádzajú správne hodnoty, stačí vám merať raz týždenne. Ak je horúco alebo máte vo vode špinu, mali by ste merať pH raz denne. Ak vám vychádzajú opakovane odchýlky pH, je potrebné použiť bazénovú chémiu a kontrolovať hodnoty v bazéne každý deň.

Ako vyčistiť bazén?

Čo robiť, keď namerané hodnoty pH nezodpovedajú požadovaným výsledkom? Je podstatné, či sú hodnoty príliš vysoké alebo naopak, nízke. Ak je voda vo vašom bazéne zásaditá, je potrebné kúpiť bazénovú chémiu na zvýšenie pH. Ak je v bazéne naopak kyslé prostredie, pomôže vám prípravok na zníženie kyslosti vody. Chémia na oba typy problémov je bežne dostupná, zaobstaráte si ju v špecializovaných obchodoch a bazénových servisoch, v každom obchode pre domácich kutilov alebo prostredníctvom internetových predajní. Pri aplikácii bazénovej chémie postupujte podľa návodu a nezabudnite na pravidelnú kontrolu pH vo vode. Ak budú hodnoty v norme, nič vám nebráni kúpať sa toľko, koľko sa vám zachce! Potrebujete ohľadom chémie poradiť? Obráťte sa na špecialistov od ALBIXON.

Späť k článkom

Referencie

Simona Krainová

Simona Krainová modelka “Díky ALBIXONU máme moře doma!!! Děkuji za skvělý servis a péči.”

Kúpil u nás:

Bazén prelivový obdĺžnik
Zastrešenie Casablanca flat

Profesia: modelka

Simona Krainová je svetovo známou modelkou, ktorej tvár preslávili tituly takých prestížnych časopisov, ako je americký a francúzsky Elle, Marie Claire, L'Oficiel, Madame Figaro, Biba, Cosmopolitan alebo Maxim. Magazín Stuff ju navyše v roku 2001 uviedol medzi 50 naj sexi ženami sveta. Spolupracovala s fotografmi veľkých mien. Stala sa tvárou kozmetických značiek Biotherm a L'Oreal a predvádzala pre módnych návrhárov ako je Yves Saint Laurent, Thierry Mugler, MAX MARA, Claude Montana či Castelbalzac. Na slovenskom trhu sa stala múzou takých návrhárov ako je Osmany Laffita, Blanka Matragi alebo Beáta Rajská. Svoje nadanie však uplatnila aj ako moderátorka a herečka. Pre moderovanie svojich relácií si ju vybrali napríklad medzinárodné televízie Fashion TV a American entertainment.

07.08.2019
Ota Jirák

Ota Jirák komik “ALBIXON to je on, mého srdca šampion!!!”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový ovál
Zastrešenie Monaco future

Profesia: komik a zabávač

Ota Jirák je nielen známy komik a zabávač, ale je predovšetkým vynikajúci dabingový herec, a preto jeho hlas nachádza široké uplatnenie v najrôznejších rozprávkach a detských reláciách. Nahovoril, napríklad, postavu mimozemšťana Alfa v rovnomennom americkom rodinnom seriály. Dvadsať rokov je spojený s populárnou postavičkou Hele z detskej relácie Studio Kamarád a jeho neskorších úpravách. Vo filme DOBA ĽADOVÁ na divákov prehovoril ako mamut, daboval taktiež seriál Medvedík Pú. Potom, ako vyštudoval bábkoherectvo, ktorým sa taktiež na začiatku svojej kariéry živil, pôsobil od roku 1980 do roku 1985 v štúdiu GAG Borisa Hybnera. Dvakrát hral v Prozatimním divadle Františka Ringo Čecha, na začiatku 90. rokov hosťoval v Divadle Semafor a od roku 2003 je v angažmán v Mestskom divadle v Mladej Boleslavi.

07.08.2019
Tomáš Pöpperle

Tomáš Pöpperle hokejista “ALBIXON...tak určitě!!!”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový ovál
Zastrešenie Monaco Futur

Profesia: hokejista

Tomáš Pöpperle začínal ako malý chlapec najprv s futbalom. Až postupom času sa presunul na ľad a postavil sa do hokejovej bránky. Vo svojej kariére bránil hokejové bránky tímov z NHL, KHL aj českej extraligy alebo reprezentácie. V súčasnosti hrá za HC Sparta Praha.

07.08.2019
Taťána Kovaříková

Taťána Kovaříková módna návrhárka “ALBIXON je nejlepší!”

Kúpil u nás:

Bazény vypláštené ťažkou fóliou

Profesia: módna návrhárka

Taťána Kovaříková je popredná česká módna návrhárka, ktorá má od roku 1995 svoju vlastnú značku TATIANA. Jej modely zahŕňajú nielen oblečenie na denné nosenie, ale aj večerné róby a svadobné šaty. Medzi jej zákazníčky patrí napríklad Helena Vondráčková, Monika Absolonová, Hana Zagorová a mnoho ďalších. Navyše sa podieľala aj na divadelných hrách alebo televíznej a filmovej tvorbe ako kostýmová výtvarníčka./

07.08.2019
Zorka a Míra Hejdovi

Zorka a Míra Hejdovi moderátorka, moderátor

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový obdĺžnik
Casablanca Infinity

Profesia: moderátorka, moderátor

Míra Hejda je známy rozhlasový a televízny moderátor. Niekoľko rokov úspešne moderuje na rádiu Kiss Proton, spolupracuje s TV Óčko, kam dodáva vlastnú reláciu "Limuzína s Mírou Hejdou", kde sa mu za tri roky vystriedalo viac ako 150 českých a slovenských osobností. S jeho ženou Zorkou ho môžete vídať každý týždeň vo Raňajkách s Novou. Je tvárou značky Reporter, produkuje reláciu o testovaní áut Autocentral a poznať ho môžete aj ako moderátora relácie Vyvolení Noví hrdinovia z roku 2007 na TV Prima.

Zorka Hejdová je známa predovšetkým ako moderátorka Raňajky s Novou a Superstar. Počuť ju však môžete aj na Európe 2 v reláciách Maxximum muziky a Víkendovej rannej show. Okrem toho je tiež tvárou značky Reporter, venuje sa modelingu a často moderuje súkromné i firemné akcie.

07.08.2019
Pavilón BOGNER

Pavilón BOGNER

Kúpili u nás:

Atypické zastrešenia

 

Špindlerův Mlýn patrí medzi najobľúbenejšie horské strediská Českej republiky. Jeho krásy si môžete vychutnávať nielen s lyžami či turistickými topánkami na nohách, ale taktiež so šálkou kávy v ruke za každého počasia a v ktoromkoľvek ročnom období. To vám umožní atypické zastrešenie vonkajšej terasy pavilónu BOGNER. V pavilóne BOGNER je možné navštíviť prostredie príjemnej kaviarne, kde len s ťažkosťami odoláte lahodnej káve s čerstvou tortou, či pizzerii, kde vám ponúknu pizzu z tých najlepších surovín, alebo predajňu s lyžiarskym a módnym oblečením, v ktorej v letných mesiacoch môžete nakúpiť značkové oblečenie za outletové ceny.

Zastrešenie sa montovalo v decembri 2009 pred návštevou prezidenta V. Klausa a vtedajšieho predsedu vlády Jana Fischera v lyžiarskom stredisku. Pod uvedeným zastrešením došlo k neformálnej schôdzke týchto najvyšších predstaviteľov štátu.

Zastrešenie je riešené ako 4-modulové zastrešenie s možnosťou parkovania všetkých modulov mimo priestoru letnej terasy. Spôsob zastrešenia terasy umožňuje jej celoročné využitie na odpočinkové posedenie bez vplyvu klimatických podmienok. V zimnom období je pod zastrešením regulovaná teplota pomocou plynového mobilného vykurovania. Na uvedenom zastrešení bolo použité originálne technické riešenie systému umiestnenia pojazdu na stene domu pri jednotlivých segmentoch zastrešenia oproti obvyklým spôsobom. Povrchová úprava konštrukcie bola vyhotovená v imitácii dreva. Boli použité nosné profily s rozmerom 70 x 50 mm.

07.08.2019
Daniel Kolář

Daniel Kolář futbalista “Děkuji za rychlou a kvalitní spolupráci s ALBIXONEM. Koupání si nemůžeme vynachválit jak my, tak naši přátelé!”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový obdĺžnik
Casablanca Infinity

Profesia: futbalista

Daniel Kolář sa narodil 27. októbra 1985 a s futbalom začal v SK Roztoky, odkiaľ v roku 1997 odišiel do pražskej Sparty. V sezóne 2006/07 sa stal členom základnej jedenástky Sparty a podieľal sa na zisku titulu v Gambrinus lige. V roku 2014 taktiež zvíťazil v českej ankete Futbalista roku v kategórii Talent roku.

Na konci septembra 2008 prestúpil do západočeského klubu FC Viktoria Plzeň, kde sa podieľal na zisku štyroch titulov, pohára i superpohára. V úvode sezóny 2016/2017 sa tento reprezentačný stredopoliar rozhodol zmeniť pôsobisko a zamieril do tureckého Gaziantepspor, kde si vyskúšal svoje prvé zahraničné angažmán.

07.08.2019
Tomáš Zápotočný

Tomáš Zápotočný futbalista “Spolupráce s Albixonem byla skvělá, koupání je ještě lepší!.”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový obdĺžnik
Monaco future

Profesia: futbalista

Tomáš Zápotočný sa narodil 13. 9. 1980 v Příbrami, kde taktiež začal svoju kariéru profesionálneho futbalistu. Výraznejších úspechov sa ale dočkal až v drese Slovanu Liberec, ktorý ako kapitán doviedol k majstrovskému titulu. Za sebou má taktiež zahraničný angažmán v Udinese, Besiktasi a Bursaspore. Po niekoľkých rokoch v zahraničí sa vrátil späť do Čiech, kde obliekol dres pražskej Sparty a následne Příbrami. V sezóne 2016/2017 prestúpil do druholigového Baníka Ostrava.

07.08.2019
Dagmar Patrasová a Felix Slováček

Dagmar Patrasová a Felix Slováček herečka a muzikant “Děláte nám léta radost!. Děkujeme :) ”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový obdĺžnik
Zastrešenie Klasik

Profesia: herečka a muzikant

Dagmar Patrasová známa medzi deťmi predovšetkým ako Dáda sa narodila do umeleckej rodiny. V priebehu štúdia na konzervatóriu bola na základe konkurzu prijatá Jiřím Suchým do divadla Semafor do stáleho angažmán, kde pôsobila 17 rokov. V osemdesiatych rokoch natočila album Pasu, pasu, písničky a to urobilo z herečky speváčku pesničiek pre deti a týmto smerom sa začala uberať celá jej ďalšia umelecká cesta. Moderovala vysielanie Štúdio Kamarát, neskôr Kuřátka alebo Kouzelnou školku. S Dádou sa neodmysliteľne spája dážďovka Júlia. V súčasnej dobe vydáva vlastný časopis DÁDA, moderuje svoju reláciu na ČT s názvom Raníček s Dádou a hrá autorské predstavenia pre deti po celej Českej republike.

Felix Slováček, absolvent kroměřížskeho konzervatória a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, predstavuje na českej hudobnej scéne špičku medzi hráčmi na klarinet a saxofón. Do jeho stáleho repertoáru patria diela z oblasti klasickej hudby, ako aj džezu a popu. Ako sólový hráč získal už mnoho cien na medzinárodných súťažiach. Svoju hudobnú mnohostrannosť vždy preukazoval taktiež ako skladateľ a od roku 1983 ako šéfdirigent Big Bandu Felixe Slováčka. Bol členom mnohých orchestrov ako napr. Orchestra Karla Vlacha a vystupoval s radom ďalších. Pravidelne sa objavoval taktiež v programoch stálice českého popu Karla Gotta. Na svojom konte má Felix Slováček viac než 500 nahraných titulov a takmer dva milióny predaných zvukových nosičov.

07.08.2019
Na úvod

Akcie

Kontakty

Predajňa:

Novozámocká 1925/310, Nitra
E-mail: info@bazenovyspecialista.sk


Servis:

Levická 322/50, Nitra
E-mail: servis@bazenovyspecialista.sk

Pobočky

  •  Bazénové centrum NR
  •  Servisné stredisko
  •  Regionálne zastúpenie

Copyright © 1998 - 2022 BAZENOVYSPECIALISTA s.r.o.

Objednať si bazénového špecialistu domov.

bazenovyspecialista.sk
bazenovyspecialista.sk

Táto stránka používa nevyhnutné cookies. Svoj súhlas s použitím cookies na analytické účely udelíte kliknutím na „Súhlasím“. Ak s použitím cookies nesúhlasíte, kliknite na „Nesúhlasím“.