Zákaznícka linka +421 948 889 889Servisné oddelenie +421 908 055 513

Ako vybrať bazénové čerpadlo a ako predĺžiť jeho životnosť?

Bazénové čerpadlo poháňa vodu v potrubnom systéme bazéna, na jej prefiltrovanie zas slúži filtračná nádoba s pieskom. Spolu tvoria bazénovú filtráciu, ktorá sa stará o to, aby bola voda po celú sezónu čo najčistejšia. A to je zbožné prianie všetkých majiteľov bazénov, súhlasíte?

Máme pre vás niekoľko užitočných rád, ktoré vám s výberom najvhodnejšieho čerpadla pomôžu.

1. Dôvod obstarania nového čerpadla

V prípade, že kupujete nové čerpadlo ako náhradu za staré, je najlepšie siahnuť po rovnakom modeli - teda od rovnakého výrobcu a s rovnakým výkonom. Čerpadlá existujú v rôznych rozmeroch a prevedeniach, no ak stavíte na rovnaký typ, máte istotu, že výmena bude bezproblémová. Chcete čerpadlo vymeniť za iný typ? Stačí, ak si si zo štítku zistíte výkon čerpadla a budete sa ním riadiť pri výbere nového. Počítajte však s tým, že kvôli rozdielnym pripájacím rozmerom budete musieť upraviť potrubie. Ak staviate nový bazén, je potrebné spočítať potrebný výkon s ohľadom na dĺžku rúrok, veľkosť bazéna aj chémiu, ktorú plánujete použiť.

Ako zistiť typ čerpadla: Všetky dôležité informácie nájdete na štítku nachádzajúcom sa na svorkovnici čerpadla.

2. Potrebný výkon čerpadla

Najdôležitejším parametrom čerpadla je výkon v m³ za hodinu v závislosti od objemu bazéna. Výkon by mal byť prinajmenšom taký, aby čerpadlo zvládlo objem vody prefiltrovať najmenej raz za päť hodín.

Ako zistiť potrebnú výkonnosť čerpadla: Výkon čerpadla sa odvíja od toho, či ho kupujete pre vonkajší nezastrešený alebo zastrešený bazén, prípadne pre vnútorný bazén. Objem vonkajšieho bazéna v m³ vydeľte číslom 3. Výsledná hodnota vyjadruje potrebný výkon čerpadla. Objem v m³ vnútorného alebo zastrešeného bazéna sa delí číslom 4. Výsledok zodpovedá požadovanému výkonu čerpadla.

Tvar bazénu Vzorec pre spočítanie objemu
Kruhový bazén pí × polomer na druhú × výška = celkový objem
Oválny bazén dĺžka × šírka × priemerná hĺbka = celkový objem
Obdĺžnikový bazén dĺžka × šírka × priemerná hĺbka = celkový objem

3. Dĺžka potrubia

Výber bazénového čerpadla ovplyvňuje aj dĺžka potrubia. Pre klasické bazény s filtráciou a čerpadlom umiestneným do 10 metrov môžete použiť čerpadlo s výkonom, ktorý udáva výrobca. Výkon výrobcovia väčšinou uvádzajú pri protitlaku 8-10 metrov vodného stĺpca, takže osadenie čerpadla je možné aj pod úrovňou bazéna.

4. Typ chémie

Bazénové čerpadlá sa vyrábajú tak, aby odolali všetkým typom bazénovej chémie. Pozor, medzi bazénovým čerpadlom na slanú a sladkú vodu je však rozdiel. Aký?

Čerpadlá na slanú vodu majú všetky časti, ktoré prídu do styku s vodou, vyrobené z ocele triedy AISI 316 alebo vyššej. Na výrobu „sladkovodných“ čerpadiel sa používa oceľ IASI 304. Hoci ide len o malý rozdiel, vplyv na životnosť čerpadla je značný. Ak by ste použili čerpadlo na sladkú vodu do vody slanej, znížite jeho životnosť na 2 roky, dôjde k zničeniu hriadeľa a čerpadlo začne pretekať. Toto poškodenie je nezvratné a vám nezostane nič iné ako jeho výmena. Náklady na opravu sa obvykle rovnajú prostriedkom vynaloženým na kúpu nového výrobku. Výhodou čerpadla na slanú vodu je, že ho môžete bez obáv použiť aj do vody sladkej. Ak staviate nový bazén a nie ste stopercentne rozhodnutí, či zvolíte slanú alebo sladkú vodu, odporúčame nákup čerpadla pre slanú vodu. Finančný rozdiel nie je markantný.

5. Ďalšie dôležité parametre

Okrem vyššie uvedených informácií sa na informačnom štítku môžete stretnúť s týmito hodnotami: maximálny prietok čerpadla - je udávaný v m³/ h, vyjadruje maximálny prietok vody pri nulovej výške a nulovom odpore (nezapojené čerpadlo), maximálna výtlačná výška - označuje, ako vysoko je schopné čerpadlo vodu vyčerpať. Myslite na to, že čím vyššie je voda čerpaná, tým nižší je jej prietok. V maximálnej výške je prietok takmer nulový, príkon - uvádza hodnotu spotreby elektrickej energie v kW, ľahko si vďaka nej spočítate, koľko vás vyjde prevádzka, pripojenie čerpadla - pre súkromné bazény sú typické tieto pripojenia: d32 a D38 mm vhodné pre napojenie na bazénovú hadicu, d50 a d63 mm pre prilepenie na PVC potrubie, priemer d32 a D38 mm sa hodí pre čerpadlá nižšieho výkonu, výkonnejšie čerpadlá využívajú na pripojenie na PVC potrubie priemer d50 a 63 mm, napätie - napätie elektrickej siete môže byť buď 230 V, alebo 400 V, maximálna teplota vody - hodnota určuje, akú teplú vodu môže čerpadlo čerpať bez toho, aby došlo k jeho poškodeniu.

Ako predĺžiť životnosť čerpadla?

Mali by ste sa vyvarovať najmä dvom problémom: celkovému ponoreniu /zatopeniu / a čerpaniu bez vody.

Zatopenie vodou: väčšina čerpadiel sa nesmie používať pod vodou. Akonáhle dôjde k zatopeniu motorovej časti, môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu.

Čerpanie bez vody: z hľadiska konštrukčného prevedenia sú čerpadlá vyrobené tak, že niektoré ich časti vyžadujú chladenie prúdiacou vodou. V prípade, že by neboli chladené, hrozí ich prehriatie, zdeformovanie a následný vznik netesností medzi čerpadlovou a motorovou časťou.

Venujte výberu čerpadla dostatočný čas. Len čerpadlo so zodpovedajúcimi parametrami bude správne fungovať a voda bude vždy v dostatočnej „kúpacej“ kvalite.

Späť k článkom

Referencie

Simona Krainová

Simona Krainová modelka “Díky ALBIXONU máme moře doma!!! Děkuji za skvělý servis a péči.”

Kúpil u nás:

Bazén prelivový obdĺžnik
Zastrešenie Casablanca flat

Profesia: modelka

Simona Krainová je svetovo známou modelkou, ktorej tvár preslávili tituly takých prestížnych časopisov, ako je americký a francúzsky Elle, Marie Claire, L'Oficiel, Madame Figaro, Biba, Cosmopolitan alebo Maxim. Magazín Stuff ju navyše v roku 2001 uviedol medzi 50 naj sexi ženami sveta. Spolupracovala s fotografmi veľkých mien. Stala sa tvárou kozmetických značiek Biotherm a L'Oreal a predvádzala pre módnych návrhárov ako je Yves Saint Laurent, Thierry Mugler, MAX MARA, Claude Montana či Castelbalzac. Na slovenskom trhu sa stala múzou takých návrhárov ako je Osmany Laffita, Blanka Matragi alebo Beáta Rajská. Svoje nadanie však uplatnila aj ako moderátorka a herečka. Pre moderovanie svojich relácií si ju vybrali napríklad medzinárodné televízie Fashion TV a American entertainment.

07.08.2019
Ota Jirák

Ota Jirák komik “ALBIXON to je on, mého srdca šampion!!!”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový ovál
Zastrešenie Monaco future

Profesia: komik a zabávač

Ota Jirák je nielen známy komik a zabávač, ale je predovšetkým vynikajúci dabingový herec, a preto jeho hlas nachádza široké uplatnenie v najrôznejších rozprávkach a detských reláciách. Nahovoril, napríklad, postavu mimozemšťana Alfa v rovnomennom americkom rodinnom seriály. Dvadsať rokov je spojený s populárnou postavičkou Hele z detskej relácie Studio Kamarád a jeho neskorších úpravách. Vo filme DOBA ĽADOVÁ na divákov prehovoril ako mamut, daboval taktiež seriál Medvedík Pú. Potom, ako vyštudoval bábkoherectvo, ktorým sa taktiež na začiatku svojej kariéry živil, pôsobil od roku 1980 do roku 1985 v štúdiu GAG Borisa Hybnera. Dvakrát hral v Prozatimním divadle Františka Ringo Čecha, na začiatku 90. rokov hosťoval v Divadle Semafor a od roku 2003 je v angažmán v Mestskom divadle v Mladej Boleslavi.

07.08.2019
Tomáš Pöpperle

Tomáš Pöpperle hokejista “ALBIXON...tak určitě!!!”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový ovál
Zastrešenie Monaco Futur

Profesia: hokejista

Tomáš Pöpperle začínal ako malý chlapec najprv s futbalom. Až postupom času sa presunul na ľad a postavil sa do hokejovej bránky. Vo svojej kariére bránil hokejové bránky tímov z NHL, KHL aj českej extraligy alebo reprezentácie. V súčasnosti hrá za HC Sparta Praha.

07.08.2019
Taťána Kovaříková

Taťána Kovaříková módna návrhárka “ALBIXON je nejlepší!”

Kúpil u nás:

Bazény vypláštené ťažkou fóliou

Profesia: módna návrhárka

Taťána Kovaříková je popredná česká módna návrhárka, ktorá má od roku 1995 svoju vlastnú značku TATIANA. Jej modely zahŕňajú nielen oblečenie na denné nosenie, ale aj večerné róby a svadobné šaty. Medzi jej zákazníčky patrí napríklad Helena Vondráčková, Monika Absolonová, Hana Zagorová a mnoho ďalších. Navyše sa podieľala aj na divadelných hrách alebo televíznej a filmovej tvorbe ako kostýmová výtvarníčka./

07.08.2019
Zorka a Míra Hejdovi

Zorka a Míra Hejdovi moderátorka, moderátor

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový obdĺžnik
Casablanca Infinity

Profesia: moderátorka, moderátor

Míra Hejda je známy rozhlasový a televízny moderátor. Niekoľko rokov úspešne moderuje na rádiu Kiss Proton, spolupracuje s TV Óčko, kam dodáva vlastnú reláciu "Limuzína s Mírou Hejdou", kde sa mu za tri roky vystriedalo viac ako 150 českých a slovenských osobností. S jeho ženou Zorkou ho môžete vídať každý týždeň vo Raňajkách s Novou. Je tvárou značky Reporter, produkuje reláciu o testovaní áut Autocentral a poznať ho môžete aj ako moderátora relácie Vyvolení Noví hrdinovia z roku 2007 na TV Prima.

Zorka Hejdová je známa predovšetkým ako moderátorka Raňajky s Novou a Superstar. Počuť ju však môžete aj na Európe 2 v reláciách Maxximum muziky a Víkendovej rannej show. Okrem toho je tiež tvárou značky Reporter, venuje sa modelingu a často moderuje súkromné i firemné akcie.

07.08.2019
Pavilón BOGNER

Pavilón BOGNER

Kúpili u nás:

Atypické zastrešenia

 

Špindlerův Mlýn patrí medzi najobľúbenejšie horské strediská Českej republiky. Jeho krásy si môžete vychutnávať nielen s lyžami či turistickými topánkami na nohách, ale taktiež so šálkou kávy v ruke za každého počasia a v ktoromkoľvek ročnom období. To vám umožní atypické zastrešenie vonkajšej terasy pavilónu BOGNER. V pavilóne BOGNER je možné navštíviť prostredie príjemnej kaviarne, kde len s ťažkosťami odoláte lahodnej káve s čerstvou tortou, či pizzerii, kde vám ponúknu pizzu z tých najlepších surovín, alebo predajňu s lyžiarskym a módnym oblečením, v ktorej v letných mesiacoch môžete nakúpiť značkové oblečenie za outletové ceny.

Zastrešenie sa montovalo v decembri 2009 pred návštevou prezidenta V. Klausa a vtedajšieho predsedu vlády Jana Fischera v lyžiarskom stredisku. Pod uvedeným zastrešením došlo k neformálnej schôdzke týchto najvyšších predstaviteľov štátu.

Zastrešenie je riešené ako 4-modulové zastrešenie s možnosťou parkovania všetkých modulov mimo priestoru letnej terasy. Spôsob zastrešenia terasy umožňuje jej celoročné využitie na odpočinkové posedenie bez vplyvu klimatických podmienok. V zimnom období je pod zastrešením regulovaná teplota pomocou plynového mobilného vykurovania. Na uvedenom zastrešení bolo použité originálne technické riešenie systému umiestnenia pojazdu na stene domu pri jednotlivých segmentoch zastrešenia oproti obvyklým spôsobom. Povrchová úprava konštrukcie bola vyhotovená v imitácii dreva. Boli použité nosné profily s rozmerom 70 x 50 mm.

07.08.2019
Daniel Kolář

Daniel Kolář futbalista “Děkuji za rychlou a kvalitní spolupráci s ALBIXONEM. Koupání si nemůžeme vynachválit jak my, tak naši přátelé!”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový obdĺžnik
Casablanca Infinity

Profesia: futbalista

Daniel Kolář sa narodil 27. októbra 1985 a s futbalom začal v SK Roztoky, odkiaľ v roku 1997 odišiel do pražskej Sparty. V sezóne 2006/07 sa stal členom základnej jedenástky Sparty a podieľal sa na zisku titulu v Gambrinus lige. V roku 2014 taktiež zvíťazil v českej ankete Futbalista roku v kategórii Talent roku.

Na konci septembra 2008 prestúpil do západočeského klubu FC Viktoria Plzeň, kde sa podieľal na zisku štyroch titulov, pohára i superpohára. V úvode sezóny 2016/2017 sa tento reprezentačný stredopoliar rozhodol zmeniť pôsobisko a zamieril do tureckého Gaziantepspor, kde si vyskúšal svoje prvé zahraničné angažmán.

07.08.2019
Tomáš Zápotočný

Tomáš Zápotočný futbalista “Spolupráce s Albixonem byla skvělá, koupání je ještě lepší!.”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový obdĺžnik
Monaco future

Profesia: futbalista

Tomáš Zápotočný sa narodil 13. 9. 1980 v Příbrami, kde taktiež začal svoju kariéru profesionálneho futbalistu. Výraznejších úspechov sa ale dočkal až v drese Slovanu Liberec, ktorý ako kapitán doviedol k majstrovskému titulu. Za sebou má taktiež zahraničný angažmán v Udinese, Besiktasi a Bursaspore. Po niekoľkých rokoch v zahraničí sa vrátil späť do Čiech, kde obliekol dres pražskej Sparty a následne Příbrami. V sezóne 2016/2017 prestúpil do druholigového Baníka Ostrava.

07.08.2019
Dagmar Patrasová a Felix Slováček

Dagmar Patrasová a Felix Slováček herečka a muzikant “Děláte nám léta radost!. Děkujeme :) ”

Kúpil u nás:

Bazén skimmerový obdĺžnik
Zastrešenie Klasik

Profesia: herečka a muzikant

Dagmar Patrasová známa medzi deťmi predovšetkým ako Dáda sa narodila do umeleckej rodiny. V priebehu štúdia na konzervatóriu bola na základe konkurzu prijatá Jiřím Suchým do divadla Semafor do stáleho angažmán, kde pôsobila 17 rokov. V osemdesiatych rokoch natočila album Pasu, pasu, písničky a to urobilo z herečky speváčku pesničiek pre deti a týmto smerom sa začala uberať celá jej ďalšia umelecká cesta. Moderovala vysielanie Štúdio Kamarát, neskôr Kuřátka alebo Kouzelnou školku. S Dádou sa neodmysliteľne spája dážďovka Júlia. V súčasnej dobe vydáva vlastný časopis DÁDA, moderuje svoju reláciu na ČT s názvom Raníček s Dádou a hrá autorské predstavenia pre deti po celej Českej republike.

Felix Slováček, absolvent kroměřížskeho konzervatória a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, predstavuje na českej hudobnej scéne špičku medzi hráčmi na klarinet a saxofón. Do jeho stáleho repertoáru patria diela z oblasti klasickej hudby, ako aj džezu a popu. Ako sólový hráč získal už mnoho cien na medzinárodných súťažiach. Svoju hudobnú mnohostrannosť vždy preukazoval taktiež ako skladateľ a od roku 1983 ako šéfdirigent Big Bandu Felixe Slováčka. Bol členom mnohých orchestrov ako napr. Orchestra Karla Vlacha a vystupoval s radom ďalších. Pravidelne sa objavoval taktiež v programoch stálice českého popu Karla Gotta. Na svojom konte má Felix Slováček viac než 500 nahraných titulov a takmer dva milióny predaných zvukových nosičov.

07.08.2019
Na úvod

Copyright © 1998 - 2022 BAZENOVYSPECIALISTA s.r.o.

Objednať si bazénového špecialistu domov.

bazenovyspecialista.sk
bazenovyspecialista.sk

Táto stránka používa nevyhnutné cookies. Svoj súhlas s použitím cookies na analytické účely udelíte kliknutím na „Súhlasím“. Ak s použitím cookies nesúhlasíte, kliknite na „Nesúhlasím“.